Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki

DAAD Workshop - BERLIN-POCZDAM (1-10.06.2021)

W dniach od 1 do 10. czerwca 2021, w ramach DAAD Workshop - BERLIN-POCZDAM grupa studentów wraz z dr hab. Aleksandrą Jezierską-Thöle, prof. uczelni oraz dr hab. Danutą Szumińską, prof. uczelni (Katedra Geografii Krajobrazu) uczestniczyła w wyjeździe do Niemiec. Motywem przewodnim były zagadnienia dot. rozwoju zrównoważonego Berlina i Poczdamu oraz społeczno-gospodarczych  i turystycznych zróżnicowań przestrzennych.

Aktualne problemy zrównoważonego rozwoju w Niemczech

W Poczdamie – stolicy Brandenburgii odbyliśmy liczne spotkania z ekspertami i przedstawicielami różnych ministerstw kraju związkowego Brandenburgia. W Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Energii zostaliśmy zaproszeni na wykład na temat ogólnych aspektów polityki gospodarczej i turystycznej Brandenburgii. W Ministerstwie Finansów i Europy usłyszeliśmy o współpracy polsko-niemieckiej. Na koniec, za zgodą Kancelarii mogliśmy zwiedzić pomieszczenia ministerstw oraz zapoznać się z pracą i działalnością poszczególnych resortów. W Ministerstwie Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu  wysłuchaliśmy wykładu o zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich.

Ważnym punktem naszego pobytu było spotkanie w GFZ German Research Centre for Geosciences, w którym mogliśmy zapoznać się z pracą GeoForschungszentrum, poznać imponującą historię budynków Parku Naukowego Alberta Einsteina oraz zwiedzić teren Telegraphenberg.

Rozwój turystyki zrównoważonej

Realizację tego punktu programu rozpoczęliśmy od wizyty w Kongresshotel am Templiner See w Poczdamie, który w 2019 roku został wyróżniony Nagrodą Turystyczną w kategorii "Focus on People".  W strefie Wellness & SPA mieliśmy okazję zapoznać się z możliwościami spędzania wolnego czasu w strefie relaksu. Zwiedziliśmy sale sportowe, a także gabinety masażu i strefę saun z pięknym widokiem na jezioro. Nad jeziorem Templin i rzeką Hawelą mogliśmy zaobserwować zrównoważony rozwój turystyki. Zwiedziliśmy port jachtowy oraz inne atrakcje turystyczne dla miłośników pływania, sportów wodnych i jazdy na rowerze.

Aspekt turystyczno-kulturalny

Punktem kulminacyjnym naszego pobytu był rejs statkiem po rzece Sprewie. Nasz rejs obejmował dawną stolicę NRD z zachowaną starą architekturą oraz strefę graniczną między Berlinem Zachodnim a wschodnią częścią miasta, która po połączeniu obu części Berlina przekształciła się w centralną strefę Berlina z nowoczesną architekturą. Bardzo ciekawym elementem rejsu była również obserwacja cech urbanistycznych nabrzeża Szprewy, które w zrównoważony sposób łączy w sobie różne funkcje - administracyjne, rekreacyjne i turystyczne.

Zwiedziliśmy główne centra turystyczne Berlina: Katedrę Berlińską, Potsdamer Platz, Alexanderplatz, Moabit, Wyspę Muzeów i Tiergarten.

W Poczdamie zwiedziliśmy Ogrody Sanssouci, Pałac Sanssouci i Park Sanssouci (Kościół Pokoju, Belweder, Świątynia Starożytności, Pałac Charlottenhof, Oranżeria), Nowy Pałac, Dzielnicę Holenderską, Most Glienicke, Kościół Św. Mikołaja, Pałac Cecilienhof i Nowy Ogród, kolonię rosyjską Aleksandrówka.

Ważnym punktem naszego programu były berlińskie muzea.

W Deutsches Historisches Museum. W muzeum zaprezentowana jest historia Niemiec w europejskim kontekście, od średniowiecza aż do upadku muru Berlińskiego i ponownego zjednoczenia. W Pergamonmuseum dostępna jest bogata kolekcja zbiorów antycznych artefaktów z wielu starożytnych cywilizacji greckich i Azji Mniejszej (babilońskiej, sumeryjskiej, asyryjskiej), a także dzieła sztuki islamu z VIII do IX wieku. (A. J-T.)