Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki

Ćwiczenia z pilotażu i przewodnictwa - II rok TiR (studia pierwszego stopnia)

Na przełomie maja i czerwca 2021 r., a także na początku września studenci kierunku turystyka i rekreacja pod opieką mgr Patrycji Essing (Zakład Dydaktyki) uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych z przedmiotu pilotaż i przewodnictwo. Program obejmował dwa dni – w pierwszym odbył się spacer po Bydgoszczy, natomiast drugiego dnia kontynuowano w Gdańsku oraz w Toruniu. Zadaniem każdej z czterech z grup było zaplanowanie wyjścia w teren, począwszy od ułożenia programu imprezy turystycznej poprzez wybranie środka transportu oraz sporządzenie kosztorysu imprezy – opracowanie merytoryczne. Ponadto przygotowano treści krajoznawczych, a następnie wcieleno się w rolę pilotów-przewodników i poprowadzono indywidualne i grupowe wycieczek zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Wycieczki przeprowadzone przez studentów:

  • 05.2021r. Grupa studentek na zajęciach w terenie wcieliła się w rolę przewodników po mieście Bydgoszczy. Nazwa wycieczki tematycznej brzmiała: „Z Wyczółkowskim po drodze”. Na początku trasy przedstawiono infromację o Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Z pasją i entuzjazmem studentki przedstawiły i omówiły kolejno szczegółowo ekspozycję dziesięciu obrazów znajdujących się w obrębie Wyspy Młyńskiej, Opery Nova oraz ulic: Mostowej i Gdańskiej (fot.1). Kolejną formą prezentacji - tym razem wycieczki fabularyzowanej – było wcielenie się studentki w rolę Józefa Święcickiego (budowniczego i architekta bydgoskiego), z którym przeprowadzono wywiad o jego życiu i w którym nie zabrakło również andegdot. Na tle widocznego zdjęcia (fot.2) znajduje się rozpoznawalny mural przy ul. Cieszkowskiego autorstwa Juliana Nowickiego, lokalnego artysty.
  • 05.2021 r. Wycieczka zrealizowana w ramach projektu „Gdańsk w Pigułce”.
    Po całodziennym zwiedzaniu zaplanowanym przez grupę studentów ("Gumisie Travel") odbył się rejs statkiem z Gdańska do Westerplatte, w czasie którego nie zabrakło umiejętnego przekazywania informacji i ciekawostek (fot. 3 i 4)
  • 06.2021 r. Spacer Szlakiem Starego Rynku, to szybka podróż w czasie po najważniejszych i najciekawszych obiektach starego grodu. Punktem rozpoczynającym trasę zwiedzania była płyta Starego Rynku w Bydgoszczy. W roku 1346 Kazimierz Wielki w momencie lokacji miasta wytyczył w tym miejscu główny plac. Podczas oprowadzania po Bydgoskim Starym Rynku grupa studentów TiR przybrała wdzięczną nazwę „Świnki Travel” (fot.5). Oczywiście nie zapomniano również wskazać osiemnastego południka długości geograficznej wschodniej.
  • Kolejnym zadaniem było stworzenie turystycznej gry miejskiej.
    To doskonały sposób na poznanie Bydgoszczy i to nie koniecznie z punktu widzenia popularnych miejsc. Grupa czterech osób stworzyła grę miejską: „Artystyczna Bydgoszcz”. Jedna z wyznaczonych w niej zagadek brzmiała:

„Jest w każdym domu duże lub małe do przeglądania się jest doskonałe, pewna artystka je kiedyś zbiła i bramę kamienicy stworzyła. Na ulicy o nazwie województwa, w którym Polska stolica ma ujścia”. Zagadka okazała się nie dla wszystkich łatwa do rozwiązania. Wynikiem była kamienica przy ul. Mazowieckiej 5 w Bydgoszczy. Dzięki umieszczeniu na ścianach kamienicy szkieł powstała niezwykła mozaika. Projekt autorstwa Joanny Rajkowskiej - Bydgoszczanki z pochodzenia, pod tytułem „Termometry i szklanki” ma na celu uświadomienie jak różnorodny i rozbity świat nas otacza (fot. 6).
Kolejna zagadka brzmiała: „Budynek doniosły co artystów spotyka, są fortepiany i duże organy. Przed strumień ciskany, pan o lasce zatrzymany, to dzięki niemu dzisiaj gramy i cudzoziemców sprowadzamy. Muzyczna jest tu dzielnia, pomników też galeria, świetna akustyka i co dzień gra muzyka. Czy wiedzą Państwo jakie to miejsce w Bydgoszczy…?” Dodatkowym elementem gry było odtworzenie prostej melodii … wbrew pozorom łatwo nie było…Ponadto do wykonania zadania liczył się czas „Liczy się czas chociaż wyścig nie jest to, drogę przed sobą ma każdy z Was, lecz najszybciej ją pokona – kto?” (fot. 7)

  • 06.2021 r. Wyjazd do Gdańska był udanym przedsięwzięciem, słoneczna pogoda sprzyjała studentom w pełnieniu roli pilotów i przewodników, którzy z ogromnym entuzjazmem opowiadali, komentowali i przedstawiali kolejno zabytki tego urokliwego miasta.
  • 06.2021 r. Kolejna grupa (która przybrała nazwę „Gwiazdy”) odbyła spacer po Bydgoszczy wykazując swoje umiejętności w roli przewodników. Podczas wycieczki nie pominięto słynnego mostu – kładki im. Jana Kiepury. W trakcie oprowadzania w ramach prowadzonego równocześnie konkursu padło pytanie o znaną bydgoską konstrukcję – dawniej określaną jako „most Miłości”, czy most „Zakochanych”. Na jej balustradach powstał zwyczaj wieszania kłódek przez zakochanych. Celem upamiętnienia prowadzonych ćwiczeń grupa również postanowiła zawiesić własną kłódkę podpisaną nazwą (w skrócie) kierunku turystyki i rekreacji (fot. 8). W dalszej części wycieczki – tym razem fabularyzowanej – w postać Mariana Rejewskiego wcielił się jeden ze studentów. Prezentacja postaci wymagała kunsztownego przygotwania merytorycznego. Przemowa której udzielił „Rejewski” zaciekawiła nie tylko pozostałych studentów z grupy, ale także mieszkańców Bydgoszczy – przechodniów. Dzięki temu sekret „Enigmy” został odtajniony (fot. 9).
  • 06.2021r. odbyła się wycieczka do Torunia. Rozpoczeła się od pamiątkowego zdjęcia przed pomnikiem Mikołaja Kopernika. Była to jedna z pierwszych omawianych atrakcji turystycznych Torunia. Pozytywne nastawienie zgromadzonych studentów w roli pilotów i przewodników świadczyło o dużym zaangażowaniu i prawidłowej realizacji punktów przygotowanego programu wycieczki (fot.10). Historia o ośle toruńskim, który w dzisiejszej formie usytuowany jest u zbiegu ulic Żeglarskiej i Szerokiej, jest nawiązaniem do historycznego pręgierza, którym karano za cięższe przewinnienia. Dziś nie jest już taki straszny, a jego historia opowiedziana przez studentów zostanie zapamiętana na długo (fot.11). Studenci w swoim programie zawarli muzeum Podróżników imienia Tonego Halika. Sprawiła to pasja i chęć poznania świata, dając możliwość zagłębiania się w tajniki egzotycznych podróży. Niezwykła kolekcja zajmuje były spichlerz i kamieniczkę przy ul. Franciszkańskiej. Impulsem do powstania muzeum był dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską.
  • 09.2021 r. Studentka realizując wycieczkę fabularyzowaną w stroju mieszczańskim opowiedziała o historii Bydgoszczy, jednocześnie objaśniając makietę średniowiecznego miasta, zlokalizowanej przy ulicy Mostowej (przed wejściem głównym do spichrzy - Muzeum Okręgowym). Podczas wprowadzenia w tajniki historii nie zabrakło także opowieści o najsłynniejszych legendach Bydgoszczy (fot.12).  (P.E)