Pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na zebraniu naukowym Instytutu Geografii
Dnia 5 kwietnia 2022 roku w ramach cyklu Zebrań Naukowych Instytutu Geografii UKW, na zaproszenie Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki gościliśmy pracowników naukowych z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: dr Martę Gwiaździńską-Goraj (specjalistka z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej) oraz dr hab. Małgorzatę Dudzińską (specjalistka z zakresu systemów geodezyjnych i geodezji rolnej).
Zaproszeni goście wraz z dr hab., prof. UKW Aleksandrą Jezierską-Thöle wygłosili wykład pt.: „Spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna oraz wyrównywanie szans rozwojowych w strefie przygranicznej Polski z Niemcami oraz Polski z Litwą. Konkurencyjność czy uzupełnienie?”.
Celem przedstawionych badań była ocena warunków życia ludności w ujęciu dynamicznym w kontekście prowadzonej polityki przestrzennej spójności terytorialnej skierowanej na obszary transgraniczne, w której ważnym instrumentem realizacji są fundusze i programy dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Strefy przygraniczne, ze względu na swoje peryferyjne położenie, stanowią obszary występowania zarówno relacji konkurencji jak i uzupełniania. Relacje te zachodzące w procesie integracji europejskiej mogą podlegać silnej intensyfikacji. Instrumenty finansowe polityki spójności UE mogą służyć pomocą w znoszeniu barier i ułatwianiu nawiązywania i realizacji współpracy transgranicznej na różnych płaszczyznach, w tym warunkach życia ludności.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Social Indicators Research”. W zebraniu aktywny udział wzięli zarówno pracownicy Instytutu Geografii, jak i studenci kierunków Turystyka i Rekreacja i Geografia.