Relacja z wyjazdu studyjnego na Pojezierze Brodnickie
Studenci właśnie zaczynają wyczekiwane wakacje, a my jeszcze wspominamy ostatni wyjazd terenowy na Pojezierze Brodnickie, który odbył się w dniach 23-25.06.2024 r.
Głównym celem "Wyjazdu studyjnego" dla II roku turystyki i rekreacji (st. stacjonarne II stopnia) było pokazanie studentom przykładów miejsc i obiektów turystycznych wpisujących się w koncepcję rozwoju turystyki zrównoważonej, w tym zagadnień dot. infrastruktury i zagospodarowania turystycznego Pojezierza Brodnickiego i samego powiatu brodnickiego.
Stąd na trasie zwiedzania znalazły się m.in. historyczny Rynek w Brodnicy, ruiny Zamku Krzyżackiego i innych zabytków miasta Brodnicy, zagospodarowanie turystyczno-wypoczynkowe nad Jeziorem Bachotek, Jeziorem Niskie Brodno i rzeką Drwęcą, czy potencjał Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Studenci wzięli udział w spotkaniach eksperckich z przedstawicielami władz samorządowych regionu, tj.: Starostwa Powiatowego w Brodnicy, Urzędu Miejskiego w Brodnicy i Urzędu Gminy Zbiczno oraz z praktykami z Brodnickiego Parku Krajobrazowego i Muzeum w Brodnicy.
Odwiedzili także wioskę tematyczną "Gród Foluszek" - Ośrodek Edukacji Historycznej w Bobrowie oraz rodzinną firmę BioBabalscy - lokalnego producenta makaronów z Pokrzydowa (gm. Zbiczno), gdzie odbyli ciekawą rozmowę z jej twórcą Panam Mieczysławem Babalskim, założycielem jednego z pierwszych gospodarstw ekologicznych w Polsce (1985 r.).
W imieniu prof. UKW dr hab. Aleksandry Jezierskiej-Thöle, dr Moniki Kozłowskiej-Adamczak (koordynatorek wyjazdu) i studentów pragniemy podziękować wszystkim za gościnę, zaangażowanie i ogromny wkład merytoryczny w przeprowadzenie naszego wyjazdu studyjnego.