Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki

Otwarcie sezonu studenckich wyjazdów terenowych z turystyki w semestrze letnim - fotorelacja

W piątek 04.04.2025 r. I rok Turystyki i Rekreacji (st. pierwszego stopnia) w ramach przedmiotu "Geoturystyka" odbył swój pierwszy studencki tour otwierając sezon wyjazdów terenowych z turystyki w semestrze letnim.

Wyjazd terenowy obfitował w spotkania eksperckie z przedstawicielami:

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Więcborku Dyrektor Parku mgr inż. Krzysztof Wojtkowiak przybliżył genezę powstania tej formy ochrony przyrody. Grupa podziwiała też młodoglacjalny krajobraz Pojezierza Krajeńskiego ze "Wzgórza Wilhelma" (171 m. n.p.m) - najwyższego punktu widokowego województwa leżącego w Nadleśnictwie Zamrzenica, które w sierpniu 2017 r. doznało szkód w wyniku tzw. nawałnicy 100-lecia. O katastrofie i jej skutkach opowiedział leśniczy Leśnictwa Klonia Pan Aleksander Rozanow, a Pani Grażyna Witczak z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego przeprowadziła warsztaty przyrodnicze dla Studentów.

Istotną wartość dydaktyczno-naukową dla Studentów stanowiło także:

  • zwiedzenie geostanowiska "Kopalni Węgla Brunatnego - Montania" w Pile-Młyn (gm. Gostycyn) oraz wsi tematycznej "Górnicza Wioska". O potencjale turystycznym tego miejsca opowiadał Pan Wojciech Weyna - jeden ze współzałożycieli i aktualny Prezes zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą "Buko",
  • podziwianie polodowcowej rzeźby Doliny Dolnej Wisły, w tym jedynego w woj. kujawsko-pomorskim zespołu jaskiń "Bajka" położonego w Gądeczu (gm. Dobrcz) i utworzonego w plejstoceńskich piaskowcach w zachodnim zboczu Doliny Dolnej Wisły (tzw. Zboczu Fordońskim).

Wszystkim prelegentom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i merytoryczny wkład w rozwijanie turystycznych pasji wśród Studentów! Jednocześnie dziękujemy firmie przewozowej "DannyBus" z Bydgoszczy za profesjonalną i bezpieczną obsługę naszego wyjazdu terenowego - do zobaczenia na kolejnym szlaku.