Obszary badawcze
ZIELONA GOSPODARKA
Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, Polska zobowiązała się do osiągnięcia 23% udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 roku. Założenie to uwzględnia całkowite zużycie energii w energetyce, ciepłownictwie, chłodnictwie i transporcie.
Celem badań jest analiza udziału energii odnawialnej w Unii Europejskiej w ze szczególnym uwzględnieniem pozycji Polski. Udział energii odnawialnej w Polsce przedstawiono na poziomie jednostek powiatowych na tle krajów UE. W toku badań próbuje się uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące obecnego stanu odnawialnych źródeł energii w Polsce, barier i wyzwań stojących przed wprowadzeniem energii odnawialnej oraz perspektyw i potencjału rozwoju energii odnawialnej w Polsce.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykułach naukowych:
- Jaworski S, Chrzanowska M, Zielińska-Sitkiewicz M, Pietrzykowski R, Jezierska-Thöle A, Zielonka P. (2023). Evaluating the Progress of Renewable Energy Sources in Poland: A Multidimensional Analysis. Energies. 16(18):6431. Link do publikacji
- Jezierska-Thöle A, Gwiaździńska-Goraj M, Dudzińska M. (2022).Environmental, Social, and Economic Aspects of the Green Economy in Polish Rural Areas—A Spatial Analysis. Energies. 15(9):3332. Link do publikacji
Narzędzia cyfrowe do zarządzania zasobami wodnymi jako element zielonej gospodarki na obszarach wiejskich
Zmiany klimatyczne i środowiskowe prowadzą do susz hydrologicznych, a w konsekwencji do trwałego niedoboru wody. Zarządzanie zasobami wodnymi stało się priorytetowym elementem polityki lokalnej na obszarach wiejskich. Nowe metody zarządzania zasobami wodnymi opierają się na licznych narzędziach i rozwiązaniach cyfrowych, pozwalają na optymalizację zużycia wody czy przyspieszenie i zwiększenie efektywności komunikacji ze społecznościami lokalnymi. Taki model zarządzania wpisuje się w zieloną gospodarkę.
Celem badań jest ukazanie wykorzystania narzędzi cyfrowych i sposobów ich wykorzystania do zarządzania wodą w społecznościach wiejskich. Zauważono, że wyższy stopień rozwoju społeczno-gospodarczego w społecznościach wiejskich wpływa na wykorzystanie zaawansowanych technologii w zarządzaniu lokalnym. Społeczności podmiejskie o wyższym poziomie urbanizacji częściej inwestują w "inteligentne" technologie, co znajduje odzwierciedlenie w bardziej racjonalnym zarządzaniu zasobami wodnymi.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule naukowym:
- Józefowicz I, Michniewicz-Ankiersztajn H. (2023).Digital Tools for Water Resource Management as a Part of a Green Economy in Rural Areas. Sustainability. 15(6):5231. Link do publikacji
TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA
Wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w ekoturystyce leśnej
Ekoturystyka w lasach ma szczególne znaczenie ze względu na fakt, że podtrzymuje ekologiczną, społeczną i gospodarczą integralność obszarów. W odniesieniu do potrzeb turystyki i rekreacji leśnej, coraz częściej wprowadzane są innowacyjne rozwiązania i nowe technologie informacyjne i komunikacyjne. Badania mają na celu przedstawienie działań podejmowanych obecnie w związku z rozwojem nowej oferty turystyczno-rekreacyjnej “Zanocuj w lesie” w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa i zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w Polsce.
Badania polegały na przeprowadzeniu ankiety środowiskowej wśród przedstawicieli wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych w Polsce uczestniczących w projekcie. Badania wykazały, że innowacje technologiczne, wykorzystywane do rozwoju turystyki leśnej i rekreacji leśnej w Polsce, mogą przyczynić się do rozwoju pozaprodukcyjnej, czyli społecznej roli lasu, a w szczególności funkcji turystycznej, wypoczynkowej i rekreacyjnej Lasów Państwowych.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule naukowym:
- Kozłowska-Adamczak M, Essing-Jelonkiewicz P, Jezierska-Thöle A. (2024). Leveraging Information and Communication Technologies in Forest Ecotourism: A Case Study from Poland. Sustainability.16(1):56. Link do publikacji
Zrównoważona turystyka w miastach
Widoczne trendy w turystyce miejskiej związane z rozwojem turystyki zrównoważonej wyraźnie implikują wzrost znaczenia terenów zielonych i rozwój turystyki opartej na przyrodzie. Obszarami przyrodniczymi w miastach, które idealnie wpisują się w założenia turystyki zrównoważonej są rezerwaty przyrody - obszary, w których ochrona cennego środowiska naturalnego jest priorytetem.
Celem badań jest podkreślenie, że rezerwaty przyrody to zielone punkty w miastach, które mogą być doskonałymi miejscami dla zrównoważonej turystyki. Duże miasta mają największe zapotrzebowanie na rekreacyjne tereny zielone ze względu na dużą koncentrację ruchu turystycznego w historycznych centrach miast i wyraźniejszą potrzebę zrównoważonych form turystyki. Wyniki badań wskazują na możliwość wykorzystania wybranych rezerwatów przyrody w miastach do rozwoju zrównoważonych form turystyki aktywnej.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule naukowym:
- Gonia, A., Jezierska-Thöle A. (2022). Sustainable Tourism in Cities—Nature Reserves as a ‘New’ City Space for Nature-Based Tourism, Sustainability 14, no. 3: 1581. Link do publikacji
Ścieżki edukacyjne jako przyjazna środowisku forma turystyki zrównoważonej
Ścieżki edukacyjne odgrywają istotną rolę w rozwoju zrównoważonej turystyki. Wpływają także na rozwój turystyki regionalnej, a pośrednio na infrastrukturę turystyczną i usługową. W artykule przeanalizowano atrakcyjność ścieżek edukacyjnych z punktu widzenia rozwoju turystyki i walorów przyrodniczych.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule naukowym:
- Woźniak, N., & Jezierska-Thöle, A. (2022). Educational paths as an environmentally friendly form of sustainable tourism in Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geography and Tourism, 1(10), 49-59. Link do publikacji
WSPÓŁCZESNE PROCESY ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO
Czynniki społeczne jako główne determinanty rozwoju obszarów wiejskich
Wybuch i rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 uwypukliło zróżnicowanie społeczno-przestrzenne w różnych regionach i krajach. Epidemia wymagała podjęcia restrykcyjnych środków przez władze państwowe. Celem badań było przedstawienie modelu klasyfikacji obszarów wiejskich z uwzględnieniem podatności na zagrożenia epidemiczne. Model uwzględnia czynniki demograficzne, społeczne, ekonomiczne i przestrzenno-środowiskowe.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule naukowym:
- Dudzińska, M., Gwiaździńska-Goraj, M., & Jezierska-Thöle, A. (2022). Social Factors as Major Determinants of Rural Development Variation for Predicting Epidemic Vulnerability: A Lesson for the Future. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(21), 13977.
Aktywność społeczna mieszkańców małych miast w Polsce
Celem badań jest próba określenia czynników warunkujących partycypację społeczną mieszkańców małych miast. Analizy dokonano na poziomie gmin miejskich i miejsko-wiejskich (do 20 tys.). Do osiągnięcia zamierzonego celu zastosowano metodę składowych głównych.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule naukowym:
- Józefowicz, I., Michniewicz-Ankiersztajn, H. (2021). Aktywność społeczna mieszkańców małych miast w Polsce. Studia Miejskie, 41, 39-52.